Odpowiednie pożywienie dla zwierząt hodowlanych jest istotnym zagadnieniem, gdy konsumenci wysokiej jakości produktów jak mięso, mleko czy jaja. Z tego powodu pożywienie zwierząt musi zapewniać szybki wzrost, zdrowie oraz wydajność, aby sprostać wymaganiom konsumentów. Jednocześnie hodowcy zwierząt nie mogą sobie pozwolić na marnowanie żadnych elementów hodowlanych roślin, więc wykorzystują wszystkie części stosowanych ziaren czy łodyg. Jednak przez długi czas łuska sojowa była traktowana jako odpad powstający w procesie przetwarzania ziarna sojowego na mąkę i olej.
Co zawiera łuska uzyskana z soi?
Łuska została uznana za istotny składnik pasz dla zwierząt hodowlanych, gdyż zawiera błonnik pokarmowy na poziomie 40-50%, a około 13-16% białka. Nie jest jednak używana jako główny składnik w paszach dla zwierząt hodowlanych, lecz dodatkowy. Wysoka zawartość błonnika zapewnia, że łuska uzyskana z soi to dobre uzupełnienie diety dla zwierząt, gdyż ma pozytywny wpływ na trawienie zwierząt oraz reguluje przemianę materii przez co zapobiega chorobom jelitowym. Dodatkowo łuska dostarcza takich składników mineralnych jak wapń, magnez czy fosfor, które są niezbędne w diecie zwierząt hodowlanych. Hodowcy dodają łuskę z soi do innych składników paszy jak np. zboża, siana czy otręby.
Dodanie łuski do pasz dla zwierząt warto skonsultować ze specjalistą zajmującym się żywieniem zwierząt, gdyż nie każdy gatunek jest w stanie strawić łuskę sojową w odpowiednim stopniu. Bardziej przystosowane do przyswajania błonnika pokarmowego są takie zwierzęta jak krowy, świnie lub kury. Łuska sojowa może wpływać na jakość uzyskiwanych płodów jak mięso czy mleko, gdyż wykazano, że zwierzęta karmione łuską dają wyższą zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych w uzyskiwanym mięsie i mleku. Łuska może też wpływać na kolor skorupki jaj. Jednak ogólnie łuska może być wartościowym składnikiem pasz dla zwierząt hodowlanych, chociaż nie może być głównym źródłem białka w diecie.
Białko znajdujące się w łusce sojowej nie dostarcza zwierzętom odpowiednich aminokwasów w wystarczającej ilości. Łuska uzyskana z soi to świetny sposób na wzbogacenie mieszanki we włókno. Dzięki temu dodatkowi można poprawić perystaltykę jelit oraz usprawnić procesy trawienne. Dodatek łuski w paszy pozwala podnieść poziom tłuszczu w mleku, ale też chroni bydło przed kwasicą i nie obciąża zbytnio przewodu pokarmowego. Z kolei u królików, drobiu wodnego, starszych tuczników zapobiega nadmiernemu otłuszczeniu, a u loch zapobiega pojawieniu się syndromu MMA. Łuska jest stosowana głównie w paszy treściwej dla nisko wydajnych krów, opasów żywionych mniej intensywnie czy owiec i kóz. Jednak przeznaczana jest do żywienia zwierząt gospodarskich o zwiększonym zapotrzebowaniu na włókno pokarmowe. Co najważniejsze jest produktem uniwersalnym, który nadaje się do stosowania w żywieniu wielu gatunków.
W dawce dziennej dla bydła zaleca się, aby udział łuski sojowej był na poziomie od 2 do 5 kilogramów na sztukę. Z kolei dla owiec i kóz na poziomie od 0,5 do 1 kilograma, a w przypadku innych gatunków co najwyżej 10%.